Terminologia WordPressa - 10 pojęć, które ułatwią Ci życie - część 2!

Wszyscy dookoła używają skrótu CMS, a ty zastanawiasz się co to jest i czy czasem Cię nie obrażają? 😉 Jeśli tak to nie martw się, dobrze trafiłeś – zaraz będziesz już wszystko wiedzieć. Jeśli natomiast już wiesz co oznacza ten skrót, ale chciałbyś poszerzyć swą wiedzę, to także zapraszam do lektury.

Co to jest CMS?

CMS oznacza Content Management System – czyli dosłownie System Zarządzania Treścią. Jest to, tak naprawdę, nic innego jak panel administracyjny strony WWW, gdzie po zalogowaniu można aktualizować treści na niej. W takim panelu możesz bez znajomości programowania dodawać nowe treści, artykuły, zdjęcia albo usuwać te już nieaktualne. Jest to miejsce, w którym w tej chwili piszę ten artykuł 🙂

W zależności od tego jakiego systemu CMS używasz to możesz mieć dostęp do różnorodnych funkcji. W bardziej rozbudowanych systemach jest możliwość “wyklikania” tak naprawdę wszystkiego – nawet całej strony WWW bez konieczności napisania chociażby linijki kodu. Wygodne? Oczywiście!

Dzięki posiadaniu takiego panelu unikasz kosztów związanych z obsługą strony przez programistę. W przypadku stron, gdzie treści są często aktualizowane – może to bardzo przedrożyć jej zarządzanie. W momencie jednak, gdy strona ma panel CMS wszystko wygodnie możesz zrobić samodzielnie. Jedyne co jest potrzebne to komputer z dostępem do Internetu.

Co oferuje mi CMS?

Edycja treści

Dzięki panelowi CMS możesz dodawać, edytować i usuwać teksty, grafiki, zdjęcia, tabele, filmy, a nawet całe podstrony, czy działy znajdujące się w menu. Wszystko to odbywa się bardzo prosto poprzez klikanie odpowiednich guzików. Natomiast podczas pisania całego artykułu używasz edytora podobnego do tego, jaki zapewne znasz z Worda.

Co-to-jest-CMS

Funkcjonalność

Stronę z systemem CMS zazwyczaj można łatwo rozszerzać o nowe funkcje dzięki, tak zwanym, wtyczkom (pluginom). W najpopularniejszych systemach CMS (np. w WordPressie) takie wtyczki są zazwyczaj darmowe, a ich pobranie i instalacja ogranicza się do kliknięcia przycisku. Znowu nie potrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza dotycząca programowania 🙂

Jakie są rodzaje CMS’ów?

Każdy program komputerowy – także CMS – składa się z wielu linii kodu programistycznego, który nazywany jest kodem źródłowym. Kod źródłowy może być dostępny publicznie, w ogóle nie jest udostępniony lub udostępniony tylko klientom (którzy zakupili oprogramowanie).

Rozróżniamy 3 rodzaje systemów CMS:

Systemy CMS Open Source (np. WordPress) – czyli te o otwartym kodzie źródłowym, jest on udostępniony publicznie za darmo i może go używać wiele osób. Jest to ogromną zaletą ponieważ wiele osób tworzy ogromne ilości wtyczek, motywów (szablonów graficznych) i innych dodatków do strony, które często są udostępniane za darmo. Szybciej są także wychwytywane luki bezpieczeństwa w kodzie.

Ale jest także wada tego rozwiązania, ze względu na powszechną dostępność kodu źródłowego – strona taka może zostać łatwiej zaatakowana, dlatego trzeba taką stronę aktualizować bezzwłocznie jak zostanie wydana aktualizacja.

Systemy o zamkniętym kodzie źródłowym – są zazwyczaj rozwijane jako produkty danych firm oferowane tylko ich klientom. Takie systemy mają mniejszą liczbę użytkowników, a co za tym idzie liczba dodatków, motywów i wtyczek jest ograniczona tylko do tych stworzonych przez tą firmę. Jest większa szansa pojawienia się błędów w takim oprogramowaniu, w tym błędów bezpieczeństwa.

Jednakże ze względu na to, że kod znany jest tylko niewielkiemu gronu klientów – szansa ataku na stronę jest mniejsza. Jednak nie polecam tego typu systemów, bo są one najczęściej rzadko aktualizowane i mają niewielkie możliwości rozwoju w przyszłości.

Systemy CMS hostowane – w tych systemach tworzy się własną stronę poprzez rejestracje na stronie usługodawcy. W tym rozwiązaniu nie ma się dostępu do kodu źródłowego i system ma ograniczone funkcje. Nie można także instalować własnych dodatków, a możliwości wyboru szablonu są ograniczone do kilkunastu-kilkudziesięciu zaproponowanych z góry. Często na stronie tego typu wyświetlane są reklamy. Nie polecam tego rozwiązania ze względu na ich dużą liczbę ograniczeń.

Ile kosztuje ta przyjemność?

Większość najpopularniejszych systemów CMS typu Open Source jest darmowa. Jednak jeśli zamierzasz powierzyć wykonanie strony WWW specjaliście musisz wziąć pod uwagę fakt, że nie oznacza to, że tego typu strona będzie tańsza w wykonaniu. W cenie zawiera się instalacja, konfiguracja oraz dostosowanie wyglądu i funkcjonalności strony WWW do konkretnych wymagań oraz potrzeb.

Jaki CMS mam wybrać?

Jednym z najbardziej popularnych systemów jest na tą chwilę WordPress. Jest on dostępny w języku polskim, jest darmowy i posiada otwarty kod. Dzięki temu oferuje on tysiące darmowych motywów graficznych, jeszcze więcej motywów płatnych premium (dostępnych na stronie ThemeForest), a także dziesiątki tysięcy darmowych wtyczek.

Właśnie ze względu na ogromny wybór wtyczek w WordPressie można wykonać praktycznie każdy rodzaj strony www, zarówno sklep internetowy, forum dyskusyjne, portal ogłoszeniowy lub system rezerwacji.

Dostępne są także inne systemy CMS takie, jak: Joomla i Drupal, ale w ostatnich latach maleje ich zastosowanie i w większości przypadków lepiej sprawdzi się WordPress. Używam go na tej stronie, a także polecam go moim klientom podczas tworzenia dla nich w imagospot nowoczesnych i łatwych w obsłudze stron WWW. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach tego systemu to polecam mój artykuł: Czy warto wybrać WordPressa?.

Podsumowanie

Obecnie prawie już nie wykonuje się witryn, które nie są wyposażone w CMS. Coraz więcej stron (także firmowych) posiada podstrony z blogiem, cennikiem, galerią oraz innymi działami, na których treści wymagają częstych aktualizacji. Z tego powodu po prostu zakupienie strony WWW bez panelu CMS jest po prostu nieopłacalne. Co prawda cena wykonania strony internetowej na start będzie niższa, ale biorąc pod uwagę cenę częstych aktualizacji po pewnym czasie okaże się, że koszt strony jest znacznie wyższy. Warto wziąć to pod uwagę podczas decyzji, czy wybrać stronę z CMS czy bez.

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

12 Komentarze

  • No proszę. Korzystałam z CMS nie wiedząc, że tak się to nazywa. Człowiek uczy się całe życie(*^_^*)

    • Cieszę się, że mogłam przekazać trochę swojej wiedzy 🙂

  • Coś teoretycznie wiedziałam o tym, ale Ty mnie oświeciłaś. Dziękuję za mnóstwo wiedzy w pigułce. 🙂

  • Mam w domu grafika i web designera, więc CMS jest mi znany 🙂
    Uważam, że to absolutnie wspaniałe rozwiązanie już nawet nie z blogerskiego punku widzenia, ale dla przedsiębiorcy, który ma stronę np swojego produktu i chciałby móc sam nią zarządzać na codzień, nie musząc się prosić “Panie Mietku Pan jeszcze opublikuje dziś to zdanie, a jutro te dwie linijki..”
    Przystępnie i zwięźle napisane – dla laika super!

    • Też jestem wielką miłośniczką CMSa, cieszę się, że nadeszły czasy, że jest tak popularny i na tą chwilę proponuję go wszystkim moim klientom 🙂

  • Nie do końca się zgodzę z tym, że w systemach zamkniętych “Jest większa szansa pojawienia się błędów w takim oprogramowaniu, w tym błędów bezpieczeństwa.”. Szansa jest dokładnie taka sama (a jeśli system rozwija kilku ściśle współpracujących programistów to może nawet mniejsza). Co więcej, w otwartych systemach taki błąd łatwiej znaleźć, bo używają ich miliony osób na świecie, w tym hackerzy. No i znalezienie takiej dziury jest dla nich bardziej opłacalne. A szukanie dziury w zamkniętym systemie, nie znając jego kodu, jest często nieopłacalne czasowo.

    Możesz odpowiedzieć, że otwarty system to wielu programistów i szybkie załatanie dziury. Owszem, ale tylko w kodzie do pobrania. A jak często właściciele stron robią aktualizacje? Ilu z nich ma o tym pojęcie?

    A wracając to pytania tytułowego. Uważam, że 99% osób potrzebuje CMS-a. Teraz prawie wszystkie strony są dynamiczne, mają system aktualności, galerię i inne często zmieniane elementy. W przypadku blogów to 100% tego wymaga. W ciągu ostatnich 6 lat popełniłem 2 strony bez CMS-a:
    – prostą stronkę one-page, która jest interaktywna formą artykułu prasowego
    – zestaw formularzy do generowania deklaracji podatkowych – efektem jest tylko wygenerowanie pliku PDF

    • Dlatego, jeśli opowiadam o WordPressie to zarówno w jego wadach i zaletach umieszczam jego popularność. Dzięki niej mamy dostęp do wielu wtyczek, motywów graficznych i innych świetnych rozwiązań. Ale przez popularność łatwiej znaleźć dziurę w kodzie, jeśli taka się znajduje. (a raczej na pewno się znajduje, bo nie zawsze da się wszystko przewidzieć) Na plus jest to, że szybko zostanie wykryta i załatana, ale jeśli nie aktualizujemy często strony to może być wykorzystana też przez niepowołane osoby. Będę pisać jeszcze jak zabezpieczać stronę z WP, aby zminimalizować to ryzyko 🙂

      Natomiast, które podejście jest lepsze? Własny CMS, czy Open Source? Uważam, że nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Każde z podejść ma swoje plusy i minusy. Kiedyś byłam zwolenniczką tego pierwszego i miałam swój własny CMS i go rozwijałam. Ale potem poznałam WP i zmieniłam swoje zdanie oraz przyzwyczajenia. Bardzo dobrze, że na rynku są osoby, które zapewniają różne podejścia klientom. Klienci też mają podzielone zdania i wspaniale, że mają wybór i wedle swoich preferencji mogą wybrać to odpowiednie dla siebie 🙂

      Także uważam, że jeśli ktoś inwestuje w stronę WWW – to warto zaopatrzyć ją w system CMS. Sama bardzo rzadko wykonuje strony bez panelu administracyjnego.

      • Masz rację, wszystko zależy od potrzeb. Wiele osób, niechcących inwestować w stronę (np. w prywatny, hobbystyczny blog) wybierze WP i w 100% się z tym zgadzam. Ma niski prób wejścia i bardzo łatwo go opanować. Dla kogoś bardziej wymagającego polecę jednak autorski system (w moim przypadku własny z oczywistych względów, ale jest wiele świetnych autorskich rozwiązań). Zaletą tego jest fakt, ze klietn dostaje system skrojony na miarę, z modułami realizującymi w 100% potrzebne funkcje. Pluginy mają to do siebie, że są zbyt uniwersalne i często wykorzystuje się je w kilku %. Zresztą sam system narzuca nieoptymalną budowę pluginu. Często coś, co programista zrobi w kilku linijkach (np. moduł do osadzania FB na stronie), plugin będzie miał część administracyjną (do konfigurowania), część dla userów i jeszcze mechanizmy łączące plugin z systemem.

        Do co zabezpieczeń, to jak pisałem, CMS zostanie naprawiony szybko, część osób czynnie pracująca na WP też do zaktualizuje. Ale wielu moich klientów ma WP jeszcze sprzed 5 lat!

        Ja dla odmiany zaczynałem od właśnie WP i po kilku wdrożonych serwisach napisałem własny. Przyznaję, że mocno się posiłkowałem logiką i wyglądem panelu WP, bo pod tym względem jest naprawdę świetnie zaprojetkowany. Ale wadą WP jest to, że powstał wiele lat temu, w czasach pisania złego kodu i wiele rzeczy, ze względu na kompatybilność, mu niestety zostało.

  • […] CMSem, czyli panelem, gdzie można samodzielnie edytować treści na stronie (Zobacz mój artykuł Co to jest CMS?). Strona taka ma lepsze wyniki w wyszukiwarkach ze względu na jej częstsze aktualizacje. Mamy […]

  • Bardzo fajny i konkretny artykuł o systemach zarządzania treścią 🙂 Dużym plusem jest to, że są to darmowe rozwiązania, z którymi może sobie poradzić zwykły laik 🙂

  • Świetny artykuł, polecam – pozdrawiam.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *